Erzurum Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ehram ürünleri ilgi odağı oldu

AZİZİYE BELEDİYESİ TARAFINDAN GEÇTİĞİMİZ YIL TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜNE BAŞVURUSU YAPILARAK COĞRAFİ İŞARETİ ALINAN GELENEKSEL GİYSİ EHRAMIN ÜNÜ ÜLKE DIŞINA KADAR ÇIKMIŞ DURUMDA. BELEDİYE TARAFINDAN HER MODERN BİR YAPIYA BÜRÜNDÜRÜLEREK ÇEŞİTLENDİRİLEN EHRAM GİYSİSİNİN TANITIMI İÇİN BELEDİYE ÇALIŞANLARI DA VARLIK GÖSTERİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ehram ürünleri ilgi odağı oldu
137 views
02 Şubat 2021 - 14:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aziziye Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Türk Patent Enstitüsüne başvurusu yapılarak coğrafi işareti alınan geleneksel giysi ehramın ünü ülke dışına kadar çıkmış durumda. Belediye tarafından her modern bir yapıya büründürülerek çeşitlendirilen ehram giysisinin tanıtımı için belediye çalışanları da varlık gösteriyor.

Aziziye Belediyesi Beyaz Masa çalışanları için özel olarak dikimi gerçekleştirilen ehram yelekler vatandaşların da ilgi odağı oldu. İlk olarak AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban tarafından kullanılan ve ünü gittikçe yayılan ehram menşeili takı ve giysi ürünler daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından da yurt dışı ziyaretinde tercih edilerek gündeme gelmişti. Aziziye Belediyesi tarafından Erzurum’da ehram kumaşının katma değerli bir şekilde bütün vatandaşların kullanımına sunulması ve ehramın tüm Türkiye’ye hatta tüm dünyaya tanıtımının yapılması ile ilgili çok ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar neticesinde de Erzurum’un kendisiyle özdeşleşmiş olan bu kumaşın bundan sonraki süreç içerisinde farklı bir pozisyonla, tanıtılması için tüm çalışmaları yaptıklarını dile getiren Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Bu anlamda belediyemiz, ve Atatürk Üniversitesi ile birlikte ehramın coğrafi işaret olarak tescillenmesi ile ilgili bir takım çalışmalara başladık. Neticede Türk Patent Enstitüsü’nün vermiş olduğu karar ile artık Erzurum’da ehram tescillenen dokuzuncu ürün olmuştur” hatırlatmalarına yer verdi.

Aziziye Belediye Başkanı Orhan, Erzurum kültürünün önemli yansımalarından biri olan ehramın daha da yaygın hale getirilmesinde büyük misyon edindiklerini dile getiren Başkan Orhan, “Özellikleri ve ünü itibariyle kaynaklandığı yöreye ile özdeşleşmiş ürünleri gösteren coğrafi işaretler hem kendi üreticilerine hem de yörelerine hem de ülkemize önemli ekonomik katkılar sağlamaktadır. Bu anlamda tescilli coğrafi işaretler için amblem kullanımı da zorunludur. Anadolu insanının hemen her alanda kullandığı ehram ürünü yeniden ortaya çıkması desteklenecek, modern hayata uygun tasarımlarla tüketicinin karşısına çıkması için de elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.