Erzurum Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pandemi kuklaları

ERZURUM DEVLET TİYATROSU SANATÇILARI YILMAZ KARAKUZU İLE OĞUZHAN VARTOLİOĞLU, OYUN OYNAYAMADIKLARI PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRK TİYATROSUNUN BİR GELENEĞİ OLAN KUKLALARDAN ÜRETTİ. ONLARCA KUKLA NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE İZLEYİCİLERLE BULUŞACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pandemi kuklaları
232 views
23 Mart 2021 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Erzurum Devlet Tiyatrosu sanatçıları Yılmaz Karakuzu ve Oğuzhan Vartolioğlu, oyun oynayamadıkları pandemi sürecinde Türk tiyatrosunun bir geleneği olan kuklalardan üretti. Onlarca kukla normalleşmeyle birlikte izleyicilerle buluşacak.

Eski Türk geleneklerinde yer alan kukla sanatı, pandemi sürecinde Erzurum’da adeta yeniden hayat buldu. Devlet Tiyatrosu sanatçıları Yılmaz Karakuzu ile Oğuzhan Vartolioğlu, korona önlemleri kapsamında sahnenin kapalı olması nedeniyle Doğu’nun ilk ve tek oda tiyatrosu Medya Sanat Evi’nin atölyesinde kukla ve maske üretti.

Türkiye’de çok az tiyatro ve kişi tarafından icra edilen kukla sanatını Erzurum’da yaşatmak istediklerini söyleyen Yılmaz Karakuzu, “Pandemi sürecini en iyi şekilde değerlendirerek bu kuklaları yaptık. Maalesef ülkemizde bu işi yapan çok az ve değerli ustalarımız kaldı. Onların izinden yürüyerek bu sanatı Erzurum’da yeni nesle tanıtmak, oyunlar sahnelemek istiyoruz. Pandemi sonrası için hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Tiyatro sanatçısı Oğuzhan Vartolioğlu da kukla sanatının yanında dünya tiyatrosunda önemli bir yeri olan maskelerden de tasarladıklarını belirtti. Vartolioğlu, “Maske tiyatrosu dünyada ilgi odağı ama Türkiye’de ne yazık ki çok az tiyatroda icra ediliyor. Biz bunu daha geniş kitlelere tanıtmak ve duyurmak istiyoruz. Farklı malzemeler ve özellikle plastikten maskeler üretip, mask oyunları hazırlıyoruz. Pandemiden sonra hem kukla sanatı hem de mask oyunlarıyla Erzurum’un kültür sanat hayatına renk katmak istiyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.