Erzurum Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Embriyo transferi projesinde süreç tüm hızıyla sürüyor

ERZURUM VE BÖLGESİNDE HAYVANCILIĞIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İLE ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA İMZALANAN “DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE EMBRİYO TRANSFERİYLE ELİT DAMIZLIK SÜRÜ ÜRETİM MERKEZİ KURULUM PROJESİ”NİN DETAYLARI GÖRÜŞÜLDÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Embriyo transferi projesinde süreç tüm hızıyla sürüyor
126 views
11 Kasım 2020 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Erzurum ve bölgesinde hayvancılığın gelişimine katkı sağlamak için Atatürk Üniversitesi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan “Doğu Anadolu Bölgesinde Embriyo Transferiyle Elit Damızlık Sürü Üretim Merkezi Kurulum Projesi”nin detayları görüşüldü.

Bu kapsamda Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, konuyla ilgili bir takım görüşmeler yapmak için Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i ağırladı.

Gıda Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Büyükbaş Hayvan Çiftliğini ziyaret eden Başkan Sekmen ve Rektör Çomaklı’ya, projenin yürütücülüğünü yapan akademisyenler ve belediye yetkilileri eşlik etti. Büyükbaş Hayvan Çiftliğinde incelemelerde bulunan Sekmen ile Çomaklı hayvanlara yem verdi, yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Ülkemizin Milli Tarım Projesine Uygun Çalışmalar Yapıyoruz”

Atatürk Üniversitesi tarafından geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen İneklerde Embriyo Nakli Ünitesinin Kurulumu Projesinin, Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan Embriyo Transferiyle Elit Damızlık Sürü Üretim Merkezi Kurulum Projesine de katkı vereceğini belirten Rektör Çomaklı, bir inekten yılda sadece bir buzağı elde edilirken, bu proje sayesinde yılda 8 ila 20 buzağı elde etme imkânının oluşacağını söyledi.

Embriyo ile hastalık bulaşma riskinin azaldığını ve bu yöntemin ırk ıslahının en kestirme, en çabuk ve en güvenilir yolu olduğunun da altını çizen Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Atatürk Üniversitesinin, ülkemizin Milli Tarım Projesine uygun çalışmalar yapmak adına el ele vererek tarım ve hayvancılıkta gereken atılımları yaptığını ifade etti.

“Projemizi Koordineli Bir Şekilde Yürütüyoruz”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Atatürk Üniversitesi ile koordineli bir şekilde çalışarak damızlık düve sürüleri elde edileceğini belirterek, projenin aynı zamanda ilimiz ve bölgemizdeki ıslah çalışmaları için de önemli bir dönemeç olacağını da söyledi.

Nitelikli damızlık sürüleri elde edilerek bölgenin fiziki ve iklim koşullarına uygun türlerin gelişiminin sağlanacağını aktaran Başkan Sekmen, süt sığırcılık işletmeleri ve bu işletmelerde en iyi verimi alabilmek için genetik ilerlemenin sağlanacağını vurguladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.